راهنمای نصب و اجرای سنگ پله

راهنمای نصب و اجرای سنگ پله

راهنمای نصب و اجرای سنگ پله

در این مطلب میخواهیم نکاتی درباره نصب و اجرای پله توضیح دهیم و همینطور اشتباهات رایج در اجرای پله را بیان کنیم پس در ادامه همراه سنگ سینا باشید.

اشتباهات رایج در نصب و اجرای سنگ پله

یکی از اشتباهات رایجی که ما در طول سالهایی که تجربه در کار سنگ داریم و بارها به آن برخوردیم عدم رعایت کردن تقسیم بندی و شیب بندی رمپ سازه بوده که به دلیل اینکه فضای کافی برای پلان پله در نظر گرفته نشده با این مشکل مواجه میشوند.  از دیگر موارد هم میتوان به کم و کاستی در متراژ و یا سوق دادن پله به قسمت هایی از ساختمان که اصطلاحا داره قناسی است، نام برد. در سازه های بتنی هم مشکلات زیادی به وجود می آید که اکثر این موارد در رمپ ها و پاگرد ها میباشد به این صورت که اضافه بتن ها در قسمت هایی که پاگرد و رمپ در آن قرار داد ریخته میشود. در بعضی از پروژه ها نیز در قسمت دیوار برشی ها نیز با برآمدگی هایی مواجه میشویم که میتواند در اجرا پله مشکلاتی را بوجود بیاورد.

بار ریزی بیش حد سنگین سازه

بار ریزی بیش از حد علاوه بر سنگینی، باعث اتلاف وقت و هزینه در مصالح نیز میشود که در زیبایی پله تاثیر منفی خواهد گذاشت.

قطر بیش از حد رمپ

این مشکل تاثیر از شیب کم رمپ وبیرون زدگی آهن پاگرد، جوش ندادن شمشیری سر جای خود،  تقسیم بندی در رمپ های هر طبقه و پیش بینی درست در بار ریزی در کف واحدها میباشد. و یک مورد مهم دیگر هم اضافه بتن در پاگرد ها هست که در این مطلب بیشتر به آن نخواهیم پرداخت. مشکلات زیادی وجود دارند که در هر پروژه به گونه‌ای باید برای آن راه حل داد که افراد حرفه ای هریک راه حل هایی مخصوص به خود دارند اما بهترین کار این است که در ابتدای کار حساب همه جوانب را کرده و رعایت کنید.

رد کردن پله ها

رد کردن پله یا همان قطع کردن پله در پاگرد نیز یکی از اشتباهاتی است که در اجرای پله بعضی از افراد انجام میدهند. بیرون زدگی اولین پله، کوچک شدن پاگردها به دلیل داشتن فضای کم در حین اجرای سازه بوجود می آید.

در بیشتر ساختمان ها به پله توجه خاصی نمیشود اما به نظر خیلی از اساتید و مهندسین کاربلد، کار بی نقص در پله ها نشان از مهارت فرد اجرا کننده میدهد و جدای از این نکته پله یکی از ارکان اصلی یک ساختمان میباشد هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاط یک دست بودن کار. بنده شخصا پله هایی که در شهر تهران پیاده سازی و اجرا میکنند را نسبت به کارهایی که در مشهد انجام میدهند تمیز تر میدانم و حساسیت بیشتر به خرج میدهند.

نکته آخری که میخواهم به آن بپردازم جنس سنگ استفاده شده در پله های بهتر است که از مرمریت روشن با ساب خوب و یکدست باشد که با توجه به پاخورد بالا و اصطکاک بالای آن از سنگ های نرم و آهکی استفاده نشود به این دلیل که به مرور مشکلاتی همچون لکه های دائمی و شوره زدن در هنگام شستن ایجاد خواهد کرد.

امیدوارم با خواندن این مطلب اشتباهات رایج در اجرای پله را شناخته و کمکی به شما در اجرای پروژه هایتان کرده باشیم.

 

Write a Message

Your email address will not be published.

17 − چهارده =

Related Posts

Enter your keyword